Bez çanta haberleri

20 Dakikaya 11 Bin Plastik Şişe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülen “Sıfır Atık Prorejesi” kapsamında pilot bölge seçilen Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, ‘En az 5 plastik şişe getir, bez çantanı götür’ kampanya kapsamında 20 dakikada 11 bin plastik şişe toplandı.

Uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, getirdikleri plastik şişeleri konteynerlere attılar. Gürel, gazetecilere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Karabük ziyaretinde Safranbolu’yu pilot bölge seçtiğini de hatırlattı. Safranbolu’nun pilot bölge seçilmesi tarihi geçmişinden ve bütüncül korunmasının ön planda olmasından dolayı olduğunu düşünen Gürel, “Burada özellikle Kaymakamımızın yaptığı projenin de çok etkili olduğunu düşünüyoruz. Geçmiş günlerde marketlerde naylon poşetlerin ücretli olması, bunun yanında da bez çantaların kullanılmasıyla alakalı kampanya başlatılmıştı. Kaymakamımızın yapmış olduğu projeyle bu kampanyaya destek verilmiş oldu.” dedi.

Gürel, “Halkımızın çok yoğun bir teveccühü var. İnşallah bütün illerimize, ilçelerimize örnek olur. Hem çevre duyarlılığımız artar hem çevreye olan katkımız artar hem de doğada kaybolması yüz yıllar alan materyallerden kurtulmayla alakalı başlangıç olur. 15-20 dakikada 11 bin pet şişe toplamış olduk. Büyük bir rakam. İnşallah bundan sonraki süreçte de pet şişelerin kullanılmasını önlemek adına güzel projeler başlatılır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir