Bez çanta haberleri

25 Ülkeye Siirt’ten Bez Çanta

Bez çantaya talep naylon poşetlerin ücretlendirilmesiyle  artış gösterildi. 5 yıldan beri Siirt’te doğa dostu çanta üreten firma, taleplere yetişemeyince yeni bir istihdam geliştirdi. Vardiya sistemindeki eleman sayısını artıran firma da iç Pazar dışında yurt dışına 25 ülkeye de bez çanta ihracatını yapıyor.

5 yıldan beridir Siirt’te faaliyeti olan ambalaj ve matbaa fabrikasında üretilen bez çantalar, naylon poşetlerin ücretlendirilmesinden sonra ilgi daha yoğunlaştı. Bir yandan da Avrupa’nın 25 ülkesine de ihraç edilen ürünleri yetiştiremeyen fabrika istihdam sayısını arttırarak talebe yetişmeye çalışıyorlar. Türkiye’nin en büyük toplu üretim merkezi olarak Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmalarını sürdüren ambalaj ve matbaa fabrikası, naylon poşetlerin ücretlendirilmesiyle siparişlere yetişemez oldu. İstihdam sayısını 61’e çıkartıp gece ve gündüz şeklinde olarak vardiyalardaki eleman sayısını arttırarak talepleri karşılamaya çalışıyor. Elde edilen bez çantalar Avrupa da 25 ülkeye ihraç edilerek bölge ekonomisinde önemli bir katkı sağlıyor.

Üretim sorumlusu Fahrettin Karataş, 20 yıldan bu yana İstanbul’da faaliyet gösterdiklerini söyledi. Karataş, Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 5 yıldır faaliyet gösterdiklerini çevre dostu çantalar ürettiklerini dile getirdi. Fahrettin Karataş, “Ürettiğimiz çantalar tela çanta, kanvas çanta, lamineli kanvas çanta, gabardin çanta. Bu çantalar hem şık hem uzun ömürlü hem de kullanışlı çantalar, sağlığa hiçbir zararı yok. Bu çantaların kapasite olarak artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Naylon poşetlerin yasaklanmasıyla beraber bizim yoğunluğumuz da arttı, bundan oldukça memnunuz. Bu yoğunlukla beraber vardiya sayımız arttı. Gece gündüz vardiyalarıyla çalışmalarımız ara vermeden devam ediyor. Vardiyalı çalışma sistemiyle beraber eleman sayımızı da artırmaya yönelik çalışmalarımız yine devam ediyor. Buraya gelen arkadaşlar, daha önce hiç tecrübesi olmayan kardeşlerimiz, biz onlara meslekleri öğretip vasıf kazandırarak iş sahibi yapıyoruz. Arkadaşlarımızla beraber ürettiğimiz bu çantaları Avrupa’nın 25 ülkesine ihraç ediyoruz. Hem ülkeye hem bölgeye hem de çevre insanına vermiş olduğumuz katkılardan dolayı memnuniyetimizi belirtmek istiyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir