Bez çanta haberleri

Bez Çantalara Tarihi Dokuyu İşliyor

Bursa’nın İznik ilçesinde Arkeolog Mehmet Akçınar, tarihi İstanbul kapı restorasyonunda görev alıyor. Çalışmaları bitince işsiz kaldı ve geçimini bez çanta yapıp, satarak sağlıyor. 

İznik’in tarihi figürlerini bez çantalara işleyen Akçınar, öncesinde İznik’in çeşitli restorasyon çalışmalarında görev aldı. Son olarak da İstanbul Kapı restorasyon çalışması bitmesinin ardından işsiz kaldı. Bu işsiz kaldığı zamanı hobisini fırsata çevirdi. Bez çantaların üstüne İznik’in tarihi figürlerini çiziyor ve satışını yapıyor.

 Arkeolog Mehmet Akçınar Kılıçaslan Caddesi’nde bulunan Milli İrade Meydanı’nda stant kuruyor ve çalışmalarını vatandaşlara sunuyor. Bu yaptıkları çalışmalara gösterilen ilgiden dolayı da oldukça memnun olduğunu belirtti. Akçınar, ‘İznik’in tarihi yönüne dikkat çekmek istiyoruz. Aslında çalışmamın temelinde Osmanlı öncesindeki İznik de yatıyor. Bizans ve Roma dönemine ait yapıları ve görselleri tasarım olarak çantalara işliyoruz. Özellikle bu, turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir