Bez çanta haberleri

Çerkezköy Çevre Dostu Örnek Proje

Tekirdağ Çerkezköy ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğünden çevre dostu örnek projeye başlanıldı. ‘Plastiği Getir, Bez Torbayı Götür’ projesinin protokolü imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Proje’sine destek amaçlı Çerkezköy ilçesinde başlatılan Plastiği Getir, Bez Torbayı Götür’ projenin protokolü, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Necmi Akman, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Kıroğlu ve Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Meslek Okulu Müdür Mustafa Murat Sütçü katılımıyla imzalandı.

Bez çanta kullanımının ve plastiğin doğaya atılmamasını sağlamak bunun bilincini aşılamak için projeyi ‘Plastiği Veriyoruz, Doğayı Alıyoruz’ sloganıyla 1,5 Lt, ve üzeri 7 tane plastik şişeyi okula getiren öğrencilere bir tane bez çanta alabiliyorlar. Bilinci temelden verebilmek adına şimdilik ilkokul seviyesinde başlatıldı. Başlatılan projeye 12 bin öğrenci dahil oldu. Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Uygulama Merkezindeki özel çocuklar işlenmemiş ham bezden çanta üretimini yaptılar. Tüm ilkokul müdürlerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş tarafından çantaları ve bilgilendirme afişleri teslim edilerek projeyi fiilen de başlattılar. Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürütmüş olduğunu Sıfır Atık Proje’sine katkı sağlamak amacıyla ilçe de Plastiği Getir, Bez Torbayı Götür’ adlı projenin paralel olarak yürütüldüğü söyledi.

Kaymakam Atilla Selami Abban, amacın tamamen petrol türevi olan doğada çözünmesi zor olan plastiğin toplanmasıyla çevre kirliliğine neden olmamasını ve ekonomiye geri kazanım sağlamak olduğunu belirtti. Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu, toplanan bütün plastiğin  geri dönüşüm süreci hakkında bir bilgilendirme de yaptı. Plastik 500 yılda çözündüğünü, geri dönüşüm yoluyla elyaf ve polyester kumaş üretimi yaparak tekstilde tekrar kullanılabiliceğini ve 15 pet şişeden bir futbolcu forması yapılabileceğini , ilçede de plastikten elyaf üretimi yapan fabrikaların olduğunu söyledi. Plastik poşet kullanımından bez çantaya geçilmesinin ardından ortalama yüzde 80 oranında azaldığını, bez çanta kullanarak geri dönüşüm bilincinin yerleşmesini istediğini ekledi.

Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, “Bez torba üretimlerini yapan üç kurumumuz Halk Eğitimi Merkezi, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Uygulama Merkezi kendi logolarıyla projeye katıldılar. Hedefimiz haziran itibarı ile piyasadan 25 bin pet plastiği piyasadan çekmek. Tüm hazırlıklarımızı buna göre yaptık. Evde de projeye destek olabilmek adına deterjan, şampuan vb. plastikleri hiçbiri boşa gitmesin diye şimdiden biriktirmeye başladık. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geri dönüşüm konusunda çok iyiyiz. Devletin ücretsiz yolladığı kitapları her yıl toplayarak yıllık 100 ton kağıdı geri dönüşüme kazandırıyoruz ve Müdürlüğümüz ve okullarımıza 70-80 bin TL katma değer sağlıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir