Bez çanta haberleri

Didimli Kadınlar Birlikte Üretip Para Kazanıyorlar

Didim KUEM Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi 1 Şubat itibariyle faaliyete resmi olarak geçti. Kadınlar eğitimlerini alarak üretip hem vakit geçiriyorlar hem de para kazanıyorlar. Didim KUEM Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi yönetim kurulu başkan yardımcısı Gülay Akartuna , “Bu projeye Didim Belediyesi ve Doğuş Grubu ile ortak olarak başladık. Doğuş grubunu DOKU projesiyle bizlerle çalışmaya başladı. Doğuş grubu marinadaki tüm tekstil işlerini bizlere verdi. Çalışmamız için gerekli olan makinaları karşılarken Didim Belediyesi de yer tahsisinde bulundu. DOKU projesi 1 yıllık bir projeydi. 1 yıl boyunca biz kadınlar liderlik üzerine eğitim aldık. 1 yılın sonunda kooperatif olarak devam etme kararı aldık. Bağımsız bir şekilde üretmeye devam ediyoruz.

Bizler burada kadınlara eğitim vermeye devam ediyoruz. Sanayi makinası üzerine verdiğimiz eğitimle kadınlar buradaki bütün makinaları kullanmayı öğreniyor. Biz bu güne kadar 240’dan fazla kadına eğitim verdik. Kadınlar çanta, tişört, takı, nakış, keçe vb. şeyleri nasıl yapmaları gerektiğine dair eğitimler verdik sonucundan da buradaki bütün kadınlar profesyonelmiş gibi işi öğrenip üretmeye devam ediyorlar.
Bizler burada kadınlarla birlikte yaptığımız işlere çok güveniyoruz. Yaptığımız bütün işler ihracat edilecek ürün kalitesinde. Amerika standartları bir şirket kurduk. Duş yeri, soyunma kabini, dikim bölümü gibi bütün hepsi ayrı odalarda yer almakta. 
3 yıldır ki dağılmadan devam ediyoruz. Kadınlar ekip çalışmasını ekip ruhunu yansıtıyor ve bütün kadınlar el birliğiyle azimle çalışıyor. “ dedi.

Kadınların istekleri doğrultusunda yeni girişimlere açık olduklarını belirtti. Haksızlık olmaksızın buradaki çalışan kadınlar parça başına para aldıklarını ve bütün Didim kadınlarının buraya gelip burada emekleri doğrultusunda para kazanabileceklerini belirtti. Didim Belediyesi tarafından 8.000 adet bez çanta siparişlerini aldıklarını ve hızla ürettime devam ettiklerini belirtti. Kooperatifin kurucu üyeleri arasında Sevinç Karataş, Gülay Akartuna, Elif Kürekçi, Tuba İpekçiler, Arife Aslan, Menşure Vardar ve Didim Belediyesi yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir