Bez çanta haberleri

Eski Kıyafetler Bez Çanta Oluyor

‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında Rize’de başlatılan geri dönüşüm ile eski kıyafet ve kumaşlardan şık tasarımları olan bez çantalara dönüşüyor. Bez çantaları kazak, hırka,kot ve kumaş pantolonlardan üreten kadınlar aile ekonomilerine de katkı sağlamış oluyor.

Rize Belediyesi’nin destekleri ile Kentsel Gelişim ve Araştırma Derneği, Rize Kent Gönüllüleri ve Rize Kadın Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından ‘Sıfır Atık’ projesi geliştirildi. Kadınların görev aldığı Kadın Kültür ve Sanat Merkez’indeki atölyede bez çantaların imalatını yapıyorlar. Bazı kadınlar evlerinde ürettikleri bez çantaları merkez aracığıyla satışa sunuyor. ‘Sıfır Atık’ projesiyle plastik poşetler yerine eski kıyafetler bez çanta oluyor. Rize Belediye plastik atık getirenlere bez çanta hediye ediyor.

Rize Kentsel Gelişim ve Araştırma Derneği Başkanı Filiz Türüt, tekstil ürünleri, eski kıyafetler ve perde ile kumaşları toplayıp geri dönüşümle bez çantaya dönüştürdüklerini belirtti. Türüt, “Naylon poşetten bez çantaya geçişe bir katkımız olacağını düşünüyoruz. Günlük 30 bez çanta yapıyoruz. Ham maddemiz daha fazla olursa, daha fazla ikinci el ürün toparlayabilirsek, günlük en az 100 bez çanta üretebiliriz. ‘Sıfır Atık’ projesine destek vermek isteyen kamu kurum ve kuruluşları, çantalarımızı Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nden temin edebilirler. Aynı zamanda belediyemiz plastik atık getirenlere bez çantaları hediye edecek. 1,5 aylık bir proje ile yola çıktık, ancak ham madde, yani ikinci el kıyafetler temin edersek üretim devam edecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir