Bez çanta haberleri

Ev Kadınları Bez Çanta Üretiyor

Ankara’da ev kadınların kurduğu kooperatif, 15 yıldır ev eksenli çalışan kadınlar ekonomik özgürlüklerini kazanmak için faaliyetler sürdürüyorlar.

Dikiş, eğitim-üretim ve gümüşçülük alanında atölyeleri bulunan kooperatifin yönetimindeki kadınlar il il gezerek yürüttükleri bu faaliyetler sonucu farklı illerde örgütlenen çalışan kadınlar, 25 kooperatif ve dernek kurdu. Başkent’te 2004 yılında Mensure Işık başkanlığında kurulan Zeytindalı Kadın Kooperatifi, ev eksenli çalışan kadınların örgütlenmelerini sağlayarak, ekonomik hayata katılımlarını sağlamaya çalışıyor. Kooperatif yönetimdeki kadınlar illeri gezerek kadınları bu tür kooperatifler kurarak çalışma hayatına katılmalarına ikna ediyorlar. Yönetimdeki 7 kadının çalışmalar sonucu farklı illerden 15 yılda ev eksenli çalışan kadınları örgütleyip bir araya gelerek 25 kooperatif ve dernek kurdu.

Zeytindalı Kadın Kooperatif Mamak Dikiş Atölyesi sorumlusunda yöneticilerden Nurcan Yalçın(55), kadınların sadece tüketen değil üreten taraf olmasını gerektiğini bundan dolayı sosyal ve ekonomik yaşama katılmaları gerektiğinin önemli olduğunu söyledi. Yalçın, “7 lider kadın il il geziyor kadınları ikna ediyoruz. Ev kadınlarını ekonomik hayata katıyoruz. İkna ve örgütlenme çalışmalarımız sonucunda 25 kooperatif ve dernek açıldı, kadınlar iş hayatına atıldı. Artık üretici oldu. Kadınlar tüketicilikten çıktı. Gittiğim yerlerde kadınlara ‘asla tüketici olmayın’ diyoruz” dedi.

Yalçın, , “Burada yıllardır bez çanta üretiyoruz. Sipariş üzerine çalışıyoruz. STK’lar, uluslararası kuruluşlar, üniversiteler bize yardımcı oldu. Farkındalık yaratmamıza, ayakta durmamızı sağladılar, bizi desteklediler. Amacımız evde çalışan kadınları hem eğitimlerle güçlendirmek hem de ekonomik olarak güçlendirmek. Hem eşine hem topluma hem eşine karşı ayakta durmalı bir kadın ve özgürleşmeli. Biz çevreci bir kurumuz. Dünya zaten kirleniyor. Biz kadınlar kurtarmayı düşünüyoruz. Naylon poşeti kaldırmak için doğal yüzde yüz bez çanta üretiyoruz. Siparişlerimiz gayet iyi. Ayda 5-10 bin bez torba dikiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir