Bez çanta haberleri

Gaziantep’te Kültürlerarası İletişim Artıyor

Gaziantep’te SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezindeki bünyesinde kurulan SADA Kadın Kooperatifi Suriyeli, Türk ve Afgan olmak üzere 50 kadının öncülüğünde kuruldu. Tekstil atölyesinde bez çanta, plaj çantaları, mutfak servisleri, önlük, kutnu kumaşından ürünler üretiyor. Bazıları ise sayacılık atölyesinde deri kesimi ve saya üretimine yönelik eğitim alıyor.

Türk, Suriyeli ve Afgan 14 kadın kursu başarıyla tamamlayıp iş hayatına adımını attı. Azim, hırs ve çalışkanlıklarıyla birçok insanın takdirini alan kadınlar, fuar ve festivallere katılarak ürünlerini pazarlama imkanı buluyor. Sayacılık yapan kadınlar artık sadece bununla yetinmeyip çanta ve cüzdan tasarımını yapıp internet ortamında satışa sunmak için bekliyorlar.

Uluslararası Çalışma  Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi Gaziantep Bölge Koordinatör Yardımcısı Mehmet Akif Kılınç yaptığı açıklamada, SADA Türk, Suriyeli ve Afganistanlı kadınların sayacılık, tekstil ve yöresel mutfak üzerine eğitim verildiğini kooperatifin ise 4 ay öncesinden kurulduğunu söyledi. ILO Birleşmiş Milletler Kadın Birim ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği iş birliğinde “Suriyeli Kadınların, Kız Çocuklarının ve Ev Sahibi Toplumun Dayanıklılığının Artırılması Projesi” kapsamında çalışmalar yaptıkları belirten Kılınç, Gaziantep’te sayacılık mesleğine yöneldiklerini dile getirdi.

Kılınç, bu alanlarda kadınların meslek sahibi olmalarını istediğini, kendi el becerileriyle ayaklarının üzerinde durmalarını istediklerini ifade etti. Kılınç, “SADA Kadın Kooperatifini Güçlendirerek uzun soluklu bir kooperatif olması için çabalıyoruz. Kadınlar sayacılığın yanı sıra çanta ve cüzdan da yapıyor. Çok başarılılar.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir