Bez çanta haberleri İkinci Manşet

İnanılmaz Ama Gerçek !

Yapılan Kampanyalar Neticesinde 360 Ton Atık Pil Toplandı Ve 10 Adet Atık Pil Getirene Bez Çanta Hediye

22’ncisi düzenlenecek olan ve Şimdiye kadar 360 ton atık pilin toplandığı etkinliğe her sene ilgi katlanarak devam ediyor.Yıl 2004 ve 8,5 ton pil toplandı, geçtiğimiz sene ise bu rakam 60 tona ulaştı.

Dünya Sağlık Örgütünün paylaştığı bilgilere göre, doğaya atık pillerin atılması sonucu civa, kadmiyum, kurşun gibi ağır metaller salınarak doğal kaynakları hızla kirletiyor. Aynı zaman içinde kullanma suyu ve besin zinciriyle insan sağlığı için de ciddi tehlikelere yol açıyor.

İzmir Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), zararlı pili en aza indirgemek için 22 yıldır çalışmalarına devam ediyor. Sahadan toplanan atık piller, TAP tarafından belirlenen onaylı ve lisanslı bertaraf tesislerinde imha ediliyor.

Düzenlemiş olduğumuz etkinliklerde her yıl yeni bir rekorun kırıldığı ‘Atık Pil Toplama Kampanyası’nda bu dönem çok umutluyuz. Ayrıca toplanan toplanan atık piller; kategori kategori olarak çocuklar, gençler, yetişkinler, ana okulları, okullar, muhtarlıklar, ilçe belediyeleri ve Bizim Ev Aile Çocuk Gençlik Destek Merkezi olmak üzere 8 bölüm olarak değerlendirmey alınacak. En az 10 pil getirerek kampanyaya destek olan katılımcılara teşvik amaçlı bez çanta verilecek.

REKOR BEKLENİYOR

Projenin başlangıcından şimdiye kadar toplam 360 ton atık pil toplandı. Yıl 2004 ve 8,5 ton olan pil toplandı, 2018 yılında 60,5 ton oldu. Kampanyada bu yıl yeni bir rekor bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir