Bez çanta haberleri

Kız Kulesinin Efsanesi

Bizans imparatorunun bir kızı olmuş ve kral bu habere çok sevinmiştir. Kral ülkenin bilgin kişilerini  kızını yetiştirmesi için görevlendirmiştir. Ancak bilginlerden birisi kızının 18 yaşına geldiği zaman bir yılan tarafından sokularak zehirlenip öleceğini söylemiştir. Bundan etkilenen kral denizin ortasındaki küçük bir ada üzerinde bulunan kuleyi düzenletmiş ve kızını buraya yerleştirmiştir, böylece yılandan kızını koruyacağını düşünmüştür.

Yıllar geçer kız on sekiz yaşına yaklaşmış bütün tedbirlere rağmen, kıza gönderilen üzüm sepetinin içinde bir yılan kuleye girmiştir. Kimse farkına bile varamadan prensesi yılan sokmuş, zehirlemiş ve kız ölmüştür. Bu olay karşısında çok üzülen kral kaderden kaçılamayacağını anlamıştır. Kızının toprağa gömülürse yılanlara yem olacağını düşünmüş ve kızının cesedini mumya yaptırıp pirinç tabuta koydurmuştur. Bu tabutu da Ayasofya’nın yüksek duvarlarından birinin üstüne yerleştirilmesini istemiş bu şekilde kızının hiç değilse ölüsünün yılanlardan korunacağını düşünmüştür. Bu tabutun üzerinde iki delik görülmüş ve yılanın kızı ölümünden sonra da rahat bırakmadığı anlatılmıştır.

Bu efsanenin farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Adı üstünde efsane…Kız Kulesi, İstanbul’un simgelerinden biri olarak Boğaz’ın insanı mest eden fotoğraflarında her zaman yer bulur. Bu resimleri tşörtlerde, ham bez çantalarda, tablolarda sıklıkla görebilmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir