Bez çanta haberleri

Köylü Kadınlar Bez Çantayla Üretiyorlar

Naylon poşetlerin ücretlendirilmesiyle birlikte vatandaş bez çanta ve fileye kullanmaya başladılar. Çanakkale’nin Akçakoyun köyündeki kadınlarda bu olayı fırsata çevirmeyi başardılar ve bez çanta üretimine başladılar.

Poşetin fiyatı 25 kuruşdan satılmasıyla birlikte vatandaş alternatif ürünlere yöneldi. Alışverişe giderken poşet yerine bez torba ve file kullanmaya başlandı. Çanakkale’nin Yenice ilçesi Kalkım Beldesi Akçakoyun köyünde kadınların katıldıkları kursta kendi el emeğiyle diktikleri bez çantaları satmak için destek bekliyorlar.

Bez Çanta Üretiyorlar

Gündemdeki konular arasında olan ücretli poşet uygulamasıyla birlikte vatandaşın alternatif yollara başvurdu. Akçakoyun kadınları da bu alternatif yolları seçenlerden ve uygulayanlardan katıldıkları kursta bez çanta dikimi yapıp satmak istiyorlar ve Yenice Halk Eğitimi Merkezi Akçakoyun Kurs Merkezinde de kurslarına devam ederek eğitimini sürdürüyorlar.

Akçakoyun Kadınları Kendilerine Destek Bekliyor

Poşetin ücret karşılında satılmasıyla birlikte file ve bez çantalara ihtiyaç çoğalmasını farkeden köylü kadınlar, usta öğrencileri A. Filiz Elmas’ın öncülüğüyle birlikte bez çanta üretiyorlar. Ürettikleri çantalarıda satmak isteyen köylü kadınlar destek istiyorlar. Bu sayede çantaları satarak hem aile  ekonomisine hem de çevreyi temiz tutmak amacıyla geri dönüşeme destek olmak istiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir