Bez çanta haberleri

Kullanılmayan Elbiseler Bez Çantalara Dönüşüyor

Kullanılmayan kazak, pantolon, gömlek gibi elbiselerin geri dönüşümü yapılarak bez alışveriş torbalarına dönüştürmeye başlandı, ücretli poşet uygulamasından sonra Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesi Halk Eğitim Merkezinde kursiyer eski kullanılmayan elbiselerden bez çanta üretmeye başladı.

Boğazlıyan Halk Eğitim Merkez’inde ‘8 poşete 1 Pazar çantası’ sloganıyla başlatılan cüzdan görünümlü bez alışveriş torbası kampanyası ilçede büyük ilgi gördü. Halk Eğitim Merkezindeki  kursiyerler evlerindeki kullanmadıkları elbiseleri ve atık kumaşları kullanışlı bez torbaya dönüştürerek doğaya katkı sağlıyorlar. Kurstaki usta öğrenciler eşliğinde evlerindeki kullanmadıkları kıyafetlerin kesimi, biçimini, dikimini yaparak ortaya çeşit çeşit bez alışveriş torbası ortaya çıkarıp hem geri dönüşümü sağlayıp hem de tasarladıkları çantaları satarak aile ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bez çantalar isteğe ve talebe göre hazırlanıyor, fiyatları ise 2 ila 20 tl arası değişiyor.

İlçe Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek kursiyerlerin çalışmalarını yerinde inceleyerek , “Boğazlıyan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde, Türkiye’de son günlerde gündem olan geri dönüşüm poşetlere karşı mücadelemizi Boğazlıyan’da başlatıyoruz. Kendi emekleri ile geliştirdikleri bu projeler ile bayanlara hem de erkeklere alışverişlerinde geri dönüşüm sağlayacak. Evlerimizde bulabileceğimiz, ham bezlerden, türlü geliştirdikleri torbalardan ve geri dönüşüme katkı sağlayacak gübre torbalarından her türlü evdeki bu malzemeyi geri dönüşümde uzun vadede saklanmayacak şekilde, günlük her zaman alışverişlerinde kullanabilecekleri ürünleri yaptıkları için kursiyerlerimize teşekkür ediyorum. Bu duyarlılığı okullarımızda ve kurslarımızda yaygınlaştıracağız. Öğrencilerimize de bir bilinç kazandıracağız. Kursiyerlerimize ve hocalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kadir Erdem, “Boğazlıyan’daki kurs ziyaretlerimiz sırasında kursiyerlerimizin kendilerine pazar torbası diktiklerini gördük. Bu proje hoşumuza gitti. İlçemiz geneline yayabilmek için biz de proje başlattık. Sloganımızı ‘8 poşete 1 pazar torbası’ olarak belirledik. Torbalarımız genellikle atık malzemelerden yapılıyor. İş önlükleri, kazaklar, pantolonlar, gömlekler ve gübre torbalarını kullanarak yaptık. Ama isteğe uygun olarak da yapabileceğimiz modellerimiz oldu. Yaklaşık çeşitli boylarda 30 model ürettik. 2 TL ile 20 TL arasında değişen fiyatlarla beraber bunları yapıyoruz. Amacımız çevremizin daha temiz olması için katkıda bulunmaktır” dedi.

Usta Öğretici Hicran Çelikadam, “Biz kursiyerlerimizle bir girişimde bulunduk. Kursiyerlerimizle birlikte çeşitli kumaşlarımızı geri dönüşüm sağlayarak kumaş torbalar diktik. Bu torbalar hem insan sağlığına hem de doğaya faydalı olacak” dedi. Kursiyer Sonay Calal ise, “Atık kumaşlardan üretim yapıyoruz, ailelerimize katkı sağlıyoruz. Poşet olayını bitirmek istiyoruz, evimizde olan malzemeleri değerlendirmek istiyoruz. Eskiden file torbalar vardı, zararlı maddelerden artık kurtulmalıyız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir