Bez çanta haberleri

Liseli Öğrencilerin Bez Çanta Projesi

Manisa Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi öğrencileri poşet kullanımına farkındalık için bez çantalarıyla destek oldular. Öğrencilerin resim öğretmeni Zerrin Gülaç ile birlikte “Doğa İçin Sanat” projesi kapsamında öğrenciler bez çantaları çeşitli motiflerle boyayarak okulda sergilediler. Poşet kullanımının çevreye verdiği zarara dikkat çeken öğrenciler, 300 adet bez çantasını da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.

Zerrin Gülaç, “Bu projeye başlamadan önce düşündüm. Senelerdir poşet kullanımı artmakta ve çevre sürekli kirlenmekte. Bunun için ne yapabiliriz diye düşündüm. Çünkü bizim çocukluğumuzda poşetler bu kadar yaygın değildi. Filelerimiz vardı, kese kağıtlarımız vardı. Neden şimdi olmasın dedik, neden bez çantayla çocuklarımızı çalıştırıp çevreye duyarlı hale getirmeyelim. Önce öğrencilerime duyurdum. Onlarda bilinçli ve istekli olunca böyle bir proje başlattık. İki haftadır bu çalışmayı yapıyoruz. Poşet kanserojen madde içerdiği için hem doğaya, hem de insan sağlığına zararlıdır. Dünyamızı da gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakmak zorundayız. Güzel bir çalışma oldu.  Doğa konusunda bilinçli olan öğrencilerimiz bu proje sayesinde daha da bilinçlendi. Öğrencilerimiz çantalara çeşitli desenler çizerek, kumaş boyasıyla boyadılar.  Desenlerle güzelleşen çantalarımızı halkımıza ücretsiz olarak dağıttık Böylece öğrencilerimizin yanında vatandaşlarımızın da bilinçlenmesini sağladık. Bez çanta kullanımının daha da yaygınlaşmasını istiyoruz” dedi.

Öğrenciler yaptıkları bez çanta sayesinde naylon poşet kullanımında azalma olacağından dolayı mutluluk duyduklarını açıkladılar. 10/C öğrencilerinden Yaren Atıcı, bunu tüm vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttıklarını söyledi. Öğrencilerden Ayşegül Çapar,  “Hocamızın bize bez çantalarını getirmesiyle çalışmalara başladık. Bu çalışmamız ile naylon poşetlerin doğaya verdiği zararları önlemeyi hedefledik. Belki küçük bir çalışma olarak başladı fakat eminim etkisi büyük bir şekilde kelebek etkisi gibi devam edecektir. Çantalarımızı aldık ve istediğimiz desenleri çizdik. Daha sonra bunları halkımıza ücretsiz bir şekilde dağıttık. Halkımızın bu konuda bilinçlenmesine umarım destek olmuşuzdur. Doğa için sanat yapmaya karar verdik. Hem sanat yapmalıyız hem kendimizi geliştirmeliyiz, hem doğaya katkıda bulunmalıyız” dedi.

Öğrencilerden Ayşegül Çapar, “Doğaya zaten değer vermemin farkındaydım. Fakat bende çoğu insan gibi naylon poşeti sanki hiç zarar vermiyormuş gibi kullandım. Şunu fark ettim ki şuan hayattan bunların pek etkisini göremiyoruz, fakat yıllar sonra bizim çocuklarımıza, torunlarımıza büyük zararlar verecek. Bu çantalar sayesinde doğaya daha saygılı bir şekilde davranmamız gerektiğini öğrendim. Bu öğrendiklerimi insanlara öğretmem gerektiğini de öğrendim” dedi.

Manisa Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Fatih İnan Boztemur, “Öğretmenimiz ve öğrencilerimizin toplum hizmeti çerçevesinde hazırlamış olduğu bu proje ile bu konuya dikkat çekmek istedik. Hazırlanan 300 adet bez çantamızı vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıttık ve bir sosyal sorumluluk gerçekleştirmiş olduk. Aynı zamanda çevre konusunda dikkat çekmiş olduk. Bu yönüyle öğretmenimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir