Bez çanta haberleri

Mülteci Kadınlar Bez Çantayla Sosyalleşiyorlar

Karabük’te artık ‘Sıfır Atık Proje’si kapsamında açılan dikiş atölyesinde mülteci kadınlar hem bez çanta dikiyor hem de sosyalleşip yeni bir meslek ediniyorlar.

Türkiye naylon poşetlerin tüketiminin azaltılması yönünde naylon poşetler ücretlendirildi ve bez çanta kullanımı yaygınlaşıyor. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD), Karabük Halk Eğitim Merkezi ve Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Karabük Artık Sıfır Atık Projesi” kapsamında açılan dikiş atölyesine katılan mülteci kadınlar bez çanta dikerek hem sosyalleşiyor hem de yeni bir meslek öğreniyor. 14 Mayıs’ta başlayan bu proje de 25 mülteci kadın çalışıyor.

(SGDD) Karabük Sürdürülebilir Yaşam Merkezi Yöneticisi Kamil Aycan Sarıbay, 12 makineden oluşan dikiş atölyesinde kadınların üretime katkısını arttırmak için olduğunu belirterek, “Atölyemiz kurs saatlerinin haricinde de danışanlarımızın kullanımına açılıyor. Öyle ki, bu atölyede kendilerini geliştirmek isteyen iki erkek kardeş yaklaşık bir aylık çalışmanın sonunda bir tekstil firmasında istihdam edildi. Kadınlar ürettikleri ürünleri Karabük Esnaf Günleri’nde kendilerine ayrılan stantlarda tanıtma imkanı buldular, kendilerine özel siparişler almaya başladılar” dedi.

Karabük Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Coşkun Güven, dikiş dikmeyi öğrenen kursiyerlerin kurs sayesinde tekstil sektöründe çalışmaya hazır hale geldiğini ifade etti. Coşkun Güven, mültecilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için mesleki eğitimlerle onlara katkı sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir