Bez çanta haberleri

Özel Öğrencilerin Çevre İçin Bez Çantaları

Trabzon Arsin İlçesi Yeşil Özel Eğitim Meslek Okulunda eğitim gören özel gereksinimli öğrencilerin doğanın korunmasında katkı sağlamak için bez çanta yapıyorlar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı plastik poşet kullanımının azaltılması adına poşetleri ücretli hala getirilmesiyle Yeşilce Özel Eğitim Meslek Okulu öğretmen ve idarecileri “Doğa Dostu Bez Çanta” projesini hayata geçirdiler. Gerekli olan malzemelerin temin edilmesiyle bez çanta yapımına başlanıldı. Özel gereksinimli öğrencilerin hem el becerileri gelişiyor hem de  sosyalleşiyorlar.

Belli ebatlarda kestikleri keten kumaşları çanta şekilde dikiyorlar, üzerine de kendi el izlerini ve okullarının ismini bastıktan sonra kullanıma hazır hale getiriyorlar. Eğlenirken öğrenen öğrenciler, çantaları renklendirirken birlikte bir keyif içinde çalışıyorlar.

El sanatları öğretmenleri Fuat Baştürk, atölyede öğrencilerin mutlu olduğunu, eğlendiğini, kendilerini iyi hissettikleri çalışmalar yaptıklarını söyledi. Baştürk, “Bu yılın başından beri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının atık poşeti ortadan kaldırmayı amaçlayan bir projesi var. Bu uygulamaya destek vermek amacıyla bez çanta yapımına başladık. Şu anda burada öğrencilerimizle bez çanta üretiyoruz. Projemizde ilerliyoruz ve çalışmalarımız da gayet iyi gidiyor. Elimizden geldiği kadar ürünlerimizin tanıtımlarını da yapmaya çalışıyoruz. Güzel izlenimler ve geri dönüşler alıyoruz. Öğrencilerimize öğreterek, üretmeye devam ediyoruz.” dedi.

Öğrenciler bezleri belli kalıplara göre kesip çantanın kenar ve kulp dikişlerini yapıyorlar. Temizledikten sonra da kullanılmaya hazır bir hale geliyor. Seri bir şekilde üretim yapılabiliyor atölye de üretim için iki tane makine yer alıyor. Bu yapılan çantaların üstüne öğrencilerden bir iz kalması amacıyla el baskıları yapıyorlar. Öğrencisi olan Fatma Kerez, makinede dikiş yapmanın kendisini mutlu ettiğini ve yaptığı çantaları pazar ve market alışverişlerinde kullandığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir