Bez çanta haberleri

Poşet Önlemine 8 Bin Bez Çanta Yaptırıldı

Yozgat’ın Sarıkaya İlçe Belediyesi, plastik poşetlerin kullanımını azaltmaya yönelik destek amaçlı 8 bin bez çanta hazırlattı.

Çanta üzerinde Sarıkaya Belediyesi logosu buluyor, tahsilat servisinde su faturası ödemeye gelen vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, yaptığı açıklamada belediye olarak çevreye duyarlılık adına Sarıkaya logolu bez çanta yaptırdıklarını söyledi.

Naylon poşetlerin çevreye olan zararını bilimsel bir gerçek olduğunu belirten Ömer Açıkel, “Doğaya bırakılan plastik bir poşet denizde en az 400 yıl, karada ise 800 yıl sonra yok oluyor. Bu zaman zarfında insan sağlığını ciddi manada tehlike altına atıyor. Bu yüzden bazı ülkeler plastik poşet kullanımını yasakladı. Bizim hükümetimiz de çevreye duyarlı davranışla plastik poşet kullanımının azaltılması için bazı tedbirler aldı. Bu da alışveriş merkezlerinde özellikle plastik poşetlerin parayla satılarak kullanımının azaltılmasına yönelik tedbirlerdi. Biz de Sarıkaya Belediyesi olarak çevreye duyarlılığımızı göstermek adına Sarıkaya logolu bez çanta yaptırdık.” dedi.

Tahsilat servisinde su parası yatırmaya gelen her hane sahibine birer adet bez çanta hediye ettiklerini belirten Açıkel, “Çevremizi temiz tutalım, koruyalım. Belediye olarak bu projeyi destekleyelim ve çevreye duyarlı belediye olduğumuzu gösterelim istedik.”  sözlerini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir