Bez çanta haberleri

Poşetten Sonra Plastik Çanta

Plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmaya başlanmasıyla, marketlerin kanserojen kalın plastikten yapılan çanta satışları büyük rağbet gördü. Marketleri çoğunluğu 1.5 liraya aldıkları plastik çantaları 4.5 liradan satıyorlar. Bilinçli tüketiciler ise tercihini bez çantadan yana yapıyorlar.

Plastik poşetlerin 1 Ocak’tan itibaren ücretlendirilmesiyle plastik poşet satılışınsa azaltılmaya başlandı dendi ancak şimdi de kanserojen maddelerden üretilen kalın plastik çanta tehlikesi baş gösterdi. Marketlerin 1.5 liraya aldığı “Ekoteks” belgesi bulunmayan, gıda koymaya uygun görülmeyen plastik çantaların üzerinden kâr koyarak 4.5 liradan satışa sunuyorlar. 3 liradan üretilen bez çantalar fiyatları ise bilinçli tüketicilerle 5 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 2003 yılından itibaren bu zamana kadar bez çanta üretimi yapan ve adını açıklamak istemeyen bir şirket yetkilisi, “Sağlığa uygun belgesi bulunmayan plastik poşetlerin kullanımının tamamen yasaklanması lazım. Birçok üreticinin plastik çanta üretimi yüzde 100 arttı. Kâr marjı daha yüksek olduğu için marketlerin çoğu bu çantaları tercih ediyor” dedi.

TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi ve Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu da, plastik tüketiminin azaltılmasının hedeflenmesi  konusunda karşısında olmadıklarını, aksine bilinçli tüketim ve geri dönüşümü desteklediğini ancak naylon poşetlerden elde edilen parayı kimsenin gelir kapısı olarak görmemelerini belirtti.  Poşetten elde edilen gelirin bir çevre fonuna aktarılmasının yasanın gerçek anlamda amacına ulaşmasını sağlayacağını vurgulayan Eroğlu, “Perakendeciler bu yasayı kâra çevirmek istiyor. Eskiden parayla alıp bedava verdikleri poşeti şimdi 25 kuruşa satacaklar, hem de 10 kuruşu kendilerinin olacak. Tüketicinin poşet için vereceği para bir çevre fonuna aktarılarak atık yönetim sistemi ve geri dönüşüm altyapısındaki eksiklikler giderilmeli.” dedi.

Poşet yasağıyla ücretlendirilmesinin ardından çevre bilinci yüksek insanların bez çantalara olan ilgisi arttı. Sosyal medyada bez çanta paylaşımlarında en çok ilgi çekenlerden birisi Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (LÖSEV) bol gözlü pazar çantası oldu. Gelirinin lösemili  çocukların tedavisinde kullanılacak olan 100 liralık çantalardan birçok kişi sipariş verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir