Bez çanta haberleri

Rize’de Kenevirden Doğa Dostu Bez Çanta

Ülkemizde 1 Ocak itibariyle plastik poşetlerin ücretlendirilmesiyle vatandaşlarımız alternatif üretmeye devam ediyor. Bu amaçla kenevirden doğa dostu bez çanta üretildi.

Çevre Kanunlarına göre yapılan düzenlemeyle Türkiye’de plastik poşetlerden ücret alınmasıyla vatandaşlarda hem kesesine dost hem de doğa dostu çantalar üretmeye başladı. Rize’nin İyidere ilçesinde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından plastik poşet yerine alternatif olarak kenevirden bez çanta üretmeye başladı. İyidere Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Muammer Mete, “kenevir hammaddeli bez çanta anti bakteriyeldir, mikrop üretmez, su ve kir tutmaz, hafiftir ve dayanıklıdır. Çantamız doğa dostudur. Kenevir doğal olduğundan çöpe atılsa dahi çevreye kesinlikle hiçbir zararı olmaz.” dedi.

Kenevir ipinden dokunarak elde edilen doğa dostu bez çantalar plastik poşetlerden çok daha dayanıklıdır. Rize yöresinde yerel adıyla bilinen feretiko bezinin ham maddesi olan kenevir ve pamuktan yapılıyor. Kooperatifte üretilen bez çantalar İyidere ilçesindeki sakinlere ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir