Bez çanta haberleri

Rizeli Kadınlar Bez Çanta Dikiyor

Rize’de İyidere ilçesinde kadınlar, ülke genelinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında bezden alışveriş çantaları dikiyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlattığı projeye katkı sağlamak amacıyla plastik poşetler yerine doğayı koruyan doğa dostu bez çantaların kullanılması için projeyi başlattı.

İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğün de kadınlar bir araya gelip bez alışveriş çantaları dikiyorlar. İyidere Kaymakamı Orhan Altun, bundan sonra ilçede poşet yerine Halk Eğitim Merkezinde kadınların birlik olup ürettiği bez çantaları kullanılacağını söyledi.

Üretilen bez çantalar marketlere dağıtılacak. Altun, “Onun dışında vatandaşlarımız Halk Eğitim Müdürlüğümüze gelerek bu bez çantalardan alabilir. Biz hem erkeklere hem de kadınlarımıza yönelik bu bez çantalar yaptık. Bu bez çantalar tamamen sıfır atık içeriyor.”dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı bu projeyle ilçe olarak destek vermek istediklerini vurguladı Altun ve sözlerini bu çalışmalarının diğer ilçelere de örnek olmasını temenni ettiğini belirtti.

Hedefinin ilçe nüfusu kadar bez çanta yapmak olduğunu belirten Altun, “Şuan daha yeni başladık. Yaklaşık 300 çanta yaptık. 10 bin bez çanta üretip bunları vatandaşlarımıza vermek istiyoruz. Vatandaşlarımızın alışverişe bunlarla gitmelerini istiyoruz.” dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bülent Akbulut, “İyidereli kadınlarımız bize gelip ‘Kendi alışveriş çantamızı kendimiz dikmek istiyoruz.’ dediler. Kaymakamlığımızın desteği ile beraber bu faaliyete başladık. Şu anda Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde isteyen her kadınlarımız kendi çantalarını kendi dikiyorlar. Dikemeyen vatandaşlarımıza da bu çantalardan temin ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir