Bez çanta haberleri Seçim bez çanta

Seçimin Gözdesi Olan Bez Çanta Yerini Sağlamlaştırıyor

Doğada yüzlerce yıl yok olmayan naylon poşetlere alternatif olarak vatandaşlara dağıtılmak üzere çevreci ve defalarca kullanılabilen bez çantalara, ilgi arttı.

Türkiye’de yılbaşından itibaren hayata geçirilen ücretli plastik poşet uygulaması dolayısıyla 31 Mart’taki yerel seçimlere yönelik çalışmalarda siyasi partilerin ve adayların promosyon tercihi bez çanta olunca üreticiler açısından sipariş yoğunluğu yaşandı.

Bez çantalarda talep patlaması yaşanmasıyla yoğun üretimin söz konusu olduğu sektörde çalışanlar, siparişleri zamanında teslim edebilmek için mesai harcıyor. Belediye bünyesinde açılan kurslara katılan kadınlar da bez çanta üretimi için yoğun çalışıyor.

Çantaların tasarımının hazırlanmasının ardından baskı aşamasına geçiliyor. Baskısı yapılan kumaşlar, makinelerde dikilerek çanta haline getiriliyor.

“BEZ TORBAYI ECZANELERDE DE KULLANILMAYA BAŞLADI”

Isparta’da kurulu bir promosyon firmasının sahibi Atakan DOĞU, yaptığı açıklamada, bez çantaların promosyon olarak çok önceden beri üretildiğini söyledi.

Şimdilerde doğayla dost olması dolayısıyla bez çanta kullanımının ve siparişlerinin arttığını belirten Doğu, “Doğaya zararlı naylon poşet kullanımının ücretlendirilmesinin ardından bez çanta işi aşırı derecede yoğunlaştı. Özellikle kuyum, ayakkabı, ev tekstilinde çok ciddi bir şekilde bez çanta kullanımı var. Şu anda ciddi bir şekilde o yönde hızlanma oldu” diye konuştu.

Doğu, yerel seçim dolayısıyla bütün partiler ve adayların bez çantaya yöneldiğini belirterek, ”Güzel bir promosyon oldu. Naylon poşetin daha önce kullanıldığı her sektörden eksilmesi, bu sektörlerin bez çantaya yönelmesini sağladı. Mesela eczanelerde daha önce yoğun kullanım yoktu. Şimdi eczaneler de yoğun kullanıma başladı. Marketler çok ciddi bir şekilde kullanıyor ve bunun pazarını da oluşturdular. Satış da yapıyorlar” dedi.

Bez çantaya ilginin devamını arzu ettiklerini aktaran Doğu, “Naylon poşet kullanımının bütün sektörlerden çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu uygulamayı başlatanlara çok teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.

“BU SEÇİM DÖNEMİNDE ÇANTA ÜZERİNE YOĞUNLAŞILDI”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir