Bez çanta haberleri

‘Sıfır Atık Projesi’ne Bez Çanta Desteği

Atakum Belediyesi ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında bez çanta desteğiyle 3 bin bez çanta vatandaşa ücretsiz olarak dağıttı. Samsun’un Atakum İlçe Belediyesi, kadın kursiyerler tarafından üretilen 3 bin bez çantayı vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren alışverişte kullanılan plastik poşetlerin ücretli satılmaya başlanmasıyla vatandaşları ‘Sıfır Atık Projesi’yle bez çanta ve file kullanmaya yönlendirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla desteklenen projenin kapsamında atıkların engellenmesini, ayrı ayrı ayırıp toplanmasını ve geri gönüşüme katkı sağlamak ve vatandaşları bilinçlendirmek amaçlandı.

‘Sıfır Atık Projesi’ne destek amaçlı Atakum Belediyesi Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi giyim atölyesindeki usta kadınlar ve kursiyerleriyle birlikte 3 bin bez çanta üretti. Yaklaşık 20 kursiyer büyük bir özenle ürettikleri bez çantaları kullanıma hazır olduğu zaman vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. Bez çanta üretimine Özgecan Kadın Koordinasyon Merkezindeki kadınlar da gönüllü olarak destek verdi.

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı eşiyle birlikte AKSEM’i ziyaret ettiler ve kursiyerlerden bez çanta hakkında bilgilendirme aldılar. İshak Taşçı, Cumhurbaşkanlığında himayesinde ülke genelinin proje kapsamında çevre kirliliğini azaltmak için çalışmalar yaptığını ve bu projeye kendilerinin de katkı verdiğini söyledi.

Taşçı, “Bez çantalar kullanıma hazır hale geldiğinde vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtacağız. Amacımız çevre kirliliğini azaltmak ve bunun bilinciyle hareket ediyoruz. İnşallah bu sayede çok sayıda plastik poşetin doğaya karışmasını engellemiş olacağız. Hanım kardeşlerimiz çok büyük bir özveriyle çalışmalarını yürütüyor. Hepsine çok teşekkür ediyorum. 3 bin adet bez çantayı vatandaşlarımıza ücretsiz olarak verdikten sonra ihtiyaç duyulması halinde üretimlerimize devam edeceğiz” dedi.

Kurs Hocası Emine Gündoğan da,”Hedefimiz çevre kirliliğini azaltmak. Hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyorum. Yapabildiğimiz kadar bez torba yapacağız. Yeter ki çevremiz temiz olsun” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir